2017

W drugiej edycji projektu Krakowskie Księgarnie na Medal (2017), we współpracy z 12 księgarniami zrealizowaliśmy już 137 wydarzeń: spotkania, rozmowy, warsztaty, mini-koncerty, debaty, wykłady obejmujące wszystkie dziedziny literatury pięknej, poezji czy non-fiction, akcja „Znani za ladą” (osobowości Krakowa w roli księgarzy). Powstało 10 filmów promujących czytelnictwo oraz 8 wywiadów o kulturze i literaturze (#rozmoWyliczanki w Księgarniach na Medal). Projekt otworzył możliwości realizacji różnorodnych wydarzeń, dostosowanych do profilu księgarń i zaspokajających, nawet niszowe, potrzeby czytelników/uczestników.

Druga edycja projektu pozwoliła nam kontynuować oraz rozwijać wydarzenia cykliczne, które cenią sobie ich uczestnicy: np. Etnobotanika praktyczna w Bonobo,  seria Republica Poeticaw Lokatorze, debaty Pod Globusem, spotkania autorskie w Spółdzielni „Ogniwo”, „najmniejsze wykłady świata” w Microscupie, dyskusje o projektowaniu graficznym w Metaformie, rozmowy o polskiej kulturze i literaturze skierowanie do cudzoziemców w Massolicie.

Budując kompleksową ofertę projektu współpracowaliśmy z księgarniami o różnych profilach i specjalizacjach – autorskim Lokatorem, księgarnią podróżniczą Bonobo, maleńką, a bardzo popularną wśród wielkiej społeczności studenckiej AGH księgarnią Microscup, księgarniami obcojęzycznymi Massolit i Italicus,  księgarniami o szerokiej ofercie wydawniczej wysokiej jakości jak Kawiarnia Literacka i Pod Globusem, specjalistyczną Główną Księgarnią Naukową. Rozwinęliśmy także platformy współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy księgarzami a bibliotekarzami. Niezwykle udany debiut serii spotkań „Co czytać?” pokazał ogromne zainteresowanie bibliotekarzy ofertą niezależnych księgarń i ich zapotrzebowanie na ekspercką wiedzę księgarzy. Żywiołowość dyskusji  przekonuje nas do dalszej pracy nad integracją grup żywo zainteresowanych książką i czytelnictwem.

Wydarzenia skierowane dla dzieci rozwijały wyobraźnię (warsztaty teatralne i baletowe w Bonie i Bonobo oraz niezwykle popularne „Bajki Pod Globusem” połączone z warsztatami plastycznymi), pozwalały dzieciom poznać i oswoić się z atmosferą księgarni, były ciekawym sposobem spędzenia czasu zarówno dzieci jak i rodziców, którzy bardzo chętnie słuchali wraz z dziećmi koncertów w Bonie.

 Mówią o nas:

„Dzięki uczestnictwie w programie Krakowskich Księgarni na Medal organizowanym przez Fundację Miasto Literatury, księgarnia Lokator mogła podjąć kilka ważnych projektów i kontynuować rozpoczęte cykle spotkań takie jak Republica Poetica  skupiające rzesze stałych słuchaczy i miłośników poezji. Oraz pozwolić sobie na zaproszenie znakomitych gości, tłumaczy, pisarzy do których należeli min.  Jerzy Franczak, Justyna Czechowska, Eliza Kącka, Wojciech Charchalis, Ida Linde, Ryszard Krynicki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

I proszę zwrócić uwagę na fakt że znaczna większość gości księgarni Lokator to kobiety! „

Pio Kaliński, Księgarnia Lokator

„Program systemowego wsparcia, jakie otrzymują księgarnie od Miasta integruje księgarzy krakowskich i nadaje pewne ramy bardzo różnym inicjatywom podejmowanym w poszczególnych księgarniach. System promocji i wzajemnego informowania się pozwala nam coraz lepiej docierać do zainteresowanych odbiorców, tworzy się nowa sieć inicjatyw oddolnych i niezależnych. Program finansowania tych działań natomiast pozwala nam zapraszać ciekawych gości, co wpływa na uatrakcyjnianie oferty kulturalnej całego miasta.”

Patrycja Oleś, Księgarnia Massolit

“Dla mnie najważniejsze w tym projekcie jest to, że działania księgarń kameralnych w Krakowie są wspólnie koordynowane i promowane, dzięki czemu zamiast konkurować, uzupełniamy się. To też wpływa na integrację naszego środowiska.”

Paulina Bandura, Księgarnia Pod Globusem

„Istnienie miejskiego projektu wsparcia dla księgarń to nie tylko powód do zazdrości wśród księgarzy z innych miast, to przede wszystkim sprawnie działający program motywacyjny. Motywuje księgarzy, żeby nie narzekali, a poszukali innych sposobów zaproszenia klientów do księgarń. Motywuje klientów, żeby odwiedzili swoją ulubioną księgarnię nie tylko, gdy nie mają czego czytać, ale także, żeby podyskutować i wymienić się poglądami. Motywuje nie-klientów, którzy do księgarń nie przychodzą, albo chodzą, ale akurat do innych, żeby przyszli i poznali nowych księgarzy, inne księgozbiory i współtworzyli atmosferę zaczytania i dyskusji. W dalszej perspektywie program może zmotywować inne miasta, żeby wzięły przykład z Krakowa i zainwestowały w budowanie społeczności wokół księgarń. Czego należy życzyć nam wszystkim.”

Barbara Balmas, Główna Księgarnia Naukowa

„Księgarnie wychodzą do ludzi, chcą się z nimi spotkać, pogadać. A równocześnie nie przestaje w nich chodzić o książki, czytanie, bo o to przede wszystkim chodzić nam powinno”.

Zośka Papużanka, pisarka

„Jako naprawdę mała, zupełnie niezależna księgarnia mamy zdecydowanie mniejszą siłę przebicia czy możliwość dotarcia do potencjalnych odbiorców naszych kulturalnych przedsięwzięć aniżeli publiczne instytucje kultury czy np. sieci księgarskie, chodzi tu zarówno o finanse jak i organizację czy promocję. Dzięki projektowi Krakowskie Księgarnie na Medal czujemy, że stanowimy część większej całości, że nasza praca przy organizacji wydarzeń projektu ma większy sens, bo o tych wydarzeniach dowiaduje się zdecydowanie więcej ludzi, a przy tym projekt Fundacji Miasto Literatury szanuje i pozwala zachować specyfikę naszej księgarni, mamy większą swobodę w doborze gości (np. takich, którzy przyjechali do nas spoza Krakowa) czy możliwość poszerzenia oferty kulturalnej (spektakle dla dzieci w oparciu o baśnie świata cieszyły się ogromnym powodzeniem a przestrzeń księgarni doskonale sprawdziła się jako scena).”

Weronika Ignas-Madej, Księgarnia Bonobo

 „Powinny być tu bardzo mądre słowa. Te są w książkach i padają w czasie spotkań z czytelnikami zainteresowanymi różnymi zagadnieniami związanymi z literaturą i książką organizowanymi w ramach projektu Krakowskie Księgarnie na Medal. Bardzo podoba mi się różnorodność tych spotkań i fakt, że projekt dostosowany jest do różnych środowisk czytelniczych skupionych wokół krakowskich księgarń, które mają swoją bardzo określoną klientelę.  Dzięki za mądrych gości spotkań, bez zadęcia i prawdziwą dyskusję, w której publiczność staje się jednym z panelistów, ważnym, jeśli nie najważniejszych uczestnikiem rozmowy.”

Łukasz Wojtusik, dziennikarz radio TOK FM, prowadzi autorskie programy Poczytalni i Krakowskie Przedmieście

„Dzięki projektowi Krakowskie Księgarnie na Medal miałem możliwość zrealizowania czegoś, co w kulturalnych projektach internetowych praktycznie się nie zdarza: skupić na jakości i wartości merytorycznej. W praktyce wsparcie jakie otrzymałem umożliwiło nagranie 8 długich pogłębionych wywiadów w różnych księgarniach kameralnych w Krakowie. Powstały w ten sposób rozmowy m.in. z prof. Agnieszką Gajewską o jej pracy poświęconej Stanisławowi Lemowi czy Martą Eloy Cichocką, poetką i iberystką.  Co więcej, Wyliczanka od roku bardzo mocno wspiera małe księgarnie, realizując reportażowy projekt video pokazujący historie małych księgarń z całej Polski. Współpraca w Krakowie wpisała się zatem w filozofię wsparcia tych księgarń. Jestem pewien, że komunikaty płynące przy okazji realizacji tych projektów – o szeroko pojętej atrakcyjności tego typu miejsc – wzbogaciły dużą część użytkowników mojej strony.”

Marcin Wilk, pisarz i dziennikarz, autor program #wyliczanka.eu