2018

Trzecia edycja projektu Krakowskie Księgarnie na Medal trwała od kwietnia do grudnia 2018. W tym czasie w 12 księgarniach i jednym antykwariacie, przeprowadzono 130 wydarzeń oraz nagrano 8 obszernych wywiadów o kulturze i literaturze (#rozmoWyliczanki w Księgarniach na medal). W projekcie wzięło udział ok. 3700 bezpośrednich uczestników w każdym wieku. Obecność wydarzeń w sieci to tysiące odsłon stron internetowych, wizyt na Facebooku i kanale You Tube. Niektóre wydarzenia były transmitowane online, a liczba ich odbiorców wyniosła 26120 osób.

Projekt Krakowskie Księgarnie na Medal jest przygotowany i realizowany we współpracy Fundacji Miasto Literatury i partnerskich księgarń. Informacje o projekcie znalazły się na wszystkich stronach internetowych partnerskich księgarń, ich stronach na FB oraz na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/krakowskieksiegarnienamedal/ gdzie umieszczane były wszystkie informacje o wydarzeniach, filmy i nagrania, relacje fotograficzne (często „na żywo”). Wydaliśmy dwa numery biuletynu „Co czytać?”. Materiały drukowane (ulotki, zakładki, plakaty) były szeroko dystrybuowane w całym mieście i dostępne we wszystkich księgarniach partnerskich projektu oraz popularnych kawiarniach i klubach w centrum Krakowa i na Kazimierzu.

Krakowskie Księgarnie na Medal, 3. edycja (2018) w liczbach:

ANTYKWARIAT ABECADŁO
(7 spotkań, 5 wystaw, 1 recital gitarowy; 350-400 uczestników)

KSIĘGARNIA BONOBO
(8 spotkań, 3 przedstawienia dla dzieci; 355 uczestników)

KSIĘGARNIA DE REVOLUTIONIBUS
(12 spotkań; 480 uczestników,18416 odbiorców transmisji online z wydarzeń)

GŁÓWNA KSIĘGARNIA NAUKOWA
(3 warsztaty, 6 spotkań, 1 koncert; 194 uczestników)

ITALICUS
(11 spotkań; 207 uczestników)

KAWIARNIA LITERACKA
(6 spotkań, 150 uczestników)

LOKATOR
(8 spotkań, 1 warsztaty; 350 uczestników)

MASSOLIT BOOKS & CAFE
(6 spotkań;  170 uczestników)

MICROSCUP
(10 spotkań; 220 uczestników)

METAFORMA
(3 spotkania; 136 uczestników)

POD GLOBUSEM
(4 spotkania, 14 warsztatów, 1 maraton czytania; 220 uczestników)

SPÓŁDZIELNIA „OGNIWO”
(12 spotkań, 580 uczestników, 7704 odbiorców transmisji online z wydarzeń)

„CO CZYTAĆ?” – BIULETYN I SPOTKANIA DLA BIBLIOTEKARZY

4 spotkania branżowe dla bibliotekarzy w 4 księgarniach, ok. 90 uczestników spotkań; publikacja 2 kwartalnych numerów biuletynu Co czytać? – dystrybucja elektroniczna i (limitowana) drukowana dla bibliotek w Krakowie.

WIECZÓR MŁODYCH POETÓW

Konkurs poetycki, organizowany trzeci raz, dla poetyckich debiutantów – poeci przed debiutem książkowym.

#rozmoWYliczanki w Księgarniach na medal:

Nagrano i wyemitowano 8 odcinków. Odcinki są umieszczone na kanale YouTube. Zasięg #wyliczanki: 7-10 tys. odbiorców

Realizacja programu: Marcin Wilk.

Goście: Rafał Matyja, nagranie w Spółdzielni „Ogniwo”; Milena Gumienny, nagranie w  De Revolutionibus; Weronika Janeczko i Marcin Świątkowski, nagranie w  Lokatorze; Katarzyna Krzyżewska, nagranie w Italicusie; Mateusz Janiszewski,  nagranie w De Revolutionibus; Tomasz Pindel,  nagranie w BONOBO; Katarzyna Surmiak-Domańska,  nagranie w Księgarni Pod Globusem; Kamila Buchalska,  nagranie w Lokatorze.

Mówią o nas:

„Program Krakowskich Księgarni na Medal przynosi Krakowowi wiele korzyści: nie tylko wizerunkowych, ale także edukacyjnych i kulturotwórczych. Program ten pozwala uniknąć dyktatu wydawnictw, organizujących spotkania promocyjne, dale pole do spotkań egalitarnych, w przyjaznej atmosferze, z czytelnikami i słuchaczami zainteresowanymi danym zagadnieniem. Dopuszcza do udziału w kulturze wiele głosów, także autorów czy tematów mniej popularnych, a równie ważnych, pozwala poruszać tematy najistotniejsze. Równie ważny wydaje mi się także fakt, że w żadnym innym mieście nie ma tak bogatego programu spotkań w księgarniach, które mogą dzięki niemu stać się prawdziwymi centrami kulturalnymi, uruchamiającymi debatę i aktywizującemu mieszkańców.”

Paulina Małochleb, autorka blogu “Książki na ostro”

“Krakowskie Księgarnie na Medal to projekt o ogromnej wartości – tak kulturotwórczej, jak i społecznej. Spotkania, warsztaty i inne wydarzenia organizowane w jego ramach wpisują się w konstruktywne i nowoczesne strategie budowania wspólnoty czytelniczej. Czynią także z czynności, jaką jest nie tylko czytanie, ale w ogóle kontakt z książką, wartość samą w sobie.

Gdy wyjeżdżam z Krakowa, zawsze z ogromną dumą mówię o tym programie – nie tylko o jego treściach, ale także o formie, organizacji, sposobie realizacji. Tu warto też zwrócić uwagę, że inicjatywa wychodzi często od księgarni – zatem od ich pomysłów zależy tutaj bardzo dużo.

Wiem, że inne miasta zazdroszczą nam tego programu.

Od kilku lat mam przyjemność obserwować, jak ten program się rozwija; z obu stron – jako prowadzący i uczestnik wielu wydarzeń. Wiem, że dobre wieści się rozchodzą, widzę wiele starych bywalców, cieszą nowe twarze. Z radością odnotowuję, gdy pojawiają się nowe pomysły.

Jestem pewien, że ten program także, najzwyczajniej w świecie, buduje dobre więzi społeczne i, co nie mniej ważne, utrwala wizerunek Krakowa jako miasta zwróconego ku książce”.

Marcin Wilk, pisarz i dziennikarz, autor program #wyliczanka.eu

“Projekt Krakowskich Księgarni na Medal jest świetnym pomysłem pod wieloma względami: opiera się bowiem nie na rywalizacji i konkurencji tylko współpracy między krakowskimi księgarniami – nie antagonizuje, tylko łączy i wspiera. A to bardzo ważna rzecz dla lokalnego środowiska kulturalnego.

Projekt jest też doskonałą platformą dla księgarń, wspierającą je i finansowo i promocyjnie. Dzięki projektowi księgarnie mogą pozwolić sobie na szereg wydarzeń, których same nie byłby w stanie sfinansować. Ponadto oferta wydarzeń jest niezwykle bogata i rozległa – są tu i spotkania autorskie, i wykłady z różnych dziedzin, warsztaty dla dzieci, przedstawienia… Myślę, że ten projekt to ewenement w skali Polski”.

Sylwia Miłkowska, Fundacja Wisławy Szymborskiej

“Z jednej strony, program Krakowskich Księgarni na Medal to wsparcie finansowe przy organizacji spotkań i wystaw promujących czytelnictwo w Antykwariacie Abecadło, a z drugiej strony to wielkie wsparcie promocyjne.

Dzięki współpracy z Fundacją Miasto Literatury przy organizacji projektu Krakowskich księgarni na Medal zorganizowaliśmy 7 spotkań promujących czytelnictwo oraz 5 wystaw, na które przyszło łącznie około 350 – 400 osób. Na spotkaniach w Antykwariacie Abecadło, które zazwyczaj cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, zawsze mówiliśmy o tym, że spotkania organizowane są dzięki Fundacji Miasto Literatury i Miastu Kraków.

Zdecydowanie bardzo pragniemy współpracować z Fundacją Miasto Literatury i Miastem Kraków przy organizacji projektu Krakowskie księgarnie na medal i innych projektach, które nadal promować będą współtworzenie szanującego się i czytającego książki społeczeństwa w Naszym Krakowie Mieście Literatury UNESCO. W przypadku braku współpracy z Fundacją Miasto Literatury oraz Miastem Kraków pojawia się dużo niepokojących myśli o dalszy, zagrożony byt Antykwariatu Abecadło. Współpraca przy organizacji tego projektu jest dla nas naprawdę bardzo ważna.”

Antoni Stąpor, Antykwariat Abecadło

“Wszystkie nasze wydarzenia, które odbyły się przy wsparciu Fundacji Miasto Literatury i Gminy Miejskiej Kraków spełniły swoją rolę i pokładane w nich oczekiwania: cieszyły się sporą popularnością,  żywym odbiorem, dla osób nieznających wcześniej naszej księgarni stały się okazją do poznania naszej oferty książkowej, pozwoliły obcować z ciekawymi twórcami kultury. Jako mała, niezależna księgarnia organizujemy wiele wydarzeń kulturalnych, często opierając się na naszych osobistych kontaktach z interesującymi postaciami szeroko pojętej kultury, a finansowe wsparcie Miasta i Fundacji Miasto Literatury to dla nas spora pomoc i możliwość realizacji zadań, których pewnie sami byśmy się nie podjęli. Na podkreślenie zasługuje, iż tak jak w latach ubiegłych Fundacja Miasto Literatury proponuje bardzo pojemną formułę współpracy, oferuje szeroką gamę własnych ciekawych pomysłów, ale pozostaje też otwarta na propozycje wydarzeń kulturalnych zgłaszane przez księgarnie, a przy tym służy fachową pomocą w kwestiach formalnych związanych z realizacją projektu.

Bardzo dziękujemy za dotychczasową współpracę.”

Anna Boroń, Weronika Ignas-Madej, Księgarnia Bonobo

“Projekt Krakowskie Księgarnie na Medal daje możliwość księgarniom realizacji autorskich koncepcji wydarzeń. Zaletą tego projektu, jest możliwość podkreślenia indywidualność miejsca. W roku 2018 zrealizowaliśmy dwa cykle spotkań “Adaptacje” oraz “Czas dla Literatury”. W ramach tych wydarzeń udało się zaprosić gości wybitnych min. Małgorzatę Łukasiewicz, Jakuba Żulczyka, Ryszarda Krynickiego. Atutem Krakowskich Księgarni na Medal jest promocja wydarzeń zarówno poprzez kanały społecznościowe jak i dzięki ulotkom z  programem, które drukowane raz w miesiącu umieszczane są we wszystkich księgarniach biorących udział w projekcie. Dzięki takiej promocji informacja o wydarzeniach trafia do znacznie szerszej grupy odbiorców aniżeli wyłącznie do klientów jednej księgarni. Projekt ten daje możliwość realizacji indywidualnych wydarzeń w księgarni także takim partnerom, którzy z różnych względów nie korzystają z dotacji Ministerstwa Kultury. Współpraca z koordynatorami projektu Krakowskie Księgarnie na Medal przebiega w atmosferze wzajemnego szacunku i tolerancji. Wiedza i doświadczenie koordynatorów pozwala na zrealizowanie założonych spotkań w sposób profesjonalny. Jestem bardzo usatysfakcjonowana z efektów partnerstwa w projekcie Krakowskie Księgarnie na Medal i liczę na kontynuację współpracy w kolejnych latach.”

Milena Gumienny, Księgarnia De Revolutionibus